A szegedi TeK jelenti! Innovatív fiatalokat akar egy szegedi csoport, egy kis térbe összezárni. Az akció fedőneve IDEA Challenge!

2018. április 21.

Titkosszolgálati eszközök használatának segítségéve lelepleztük, hogy több fiatal kezdett meg egy – akár a világbiztonságot is veszélyeztető – szervezkedést, amelynek célja, hogy innovatív fiatalokat gyűjtsenek össze, egy viszonylag kis térben. Tudjuk, hogy innovatív ötletekből olyan dolgok is születhetnek, mint az atombomba, vagy az internet – ezért kiemelt fontosságú, hogy megfelelő figyelmet fordítsunk a felderítésre. Tudomásunkra jutott továbbá, hogy érintett lehet a Szegedi Tudományegyetem, a Hiventures és akár az INPUT program egy-egy felelős beosztású személye is. Ezért a rendezvény szervezését koordináló GYEEK Klub vezetőjét – Földi Dominikot elfogtuk, és igazságszérummal történő kezelést követően kikérdeztük. Most ezt a jegyzőkönyvet adjuk közre:

Mi ez az IDEA Challenge, és kiknek szól?

Az IDEA Challenge egy ötletverseny, ahol, mint azt kitalálhattad, csapatok versenyeznek egymással ötleteikkel! Egészen pontosan ez egy pitch verseny, ahol a helyszínen kidolgozott megoldások fő jellemzőit mutatják be egy szakmai zsűri előtt.

A verseny bármilyen innovatív gondolkodású vagy innovatív megoldáson dolgozni vágyó egyénnek szól. Noha, a fő célcsoportunk az egyetemisták, nem véletlenül használtam az egyén szót, mivel a versenyen bárki részt vehet kortól, nemtől, foglalkozástól, etnikumtól függetlenül.

Hogyan lehet jelentkezni?

Először is a következő három dolog közül legalább EGY szükséges:

  1. Legyen egy ötleted
  2. Motivált legyél ahhoz, hogy csapatban innovatív megoldáson dolgozz
  3. Legyen egy csapatod

Tehát, az is jelentkezhet, akinek nincs ötlete vagy csapata!

Amint teljesült a 3 opció közül legalább egy, a https://ideachallenge.ticketninja.io/ oldalon tud mindenki regisztrálni, függetlenül attól, hogy csapattal, csapat nélkül, ötlettel vagy anélkül érkezik. A regisztráció során ezeket a kérdéseket meg fogjuk kérdezni, illetve aki ötlettel érkezik, azoktól bekérjük az ötlet rövid leírását is, hogy a megfelelő szaktudású mentor gárdát tudjuk összeállítani.

Mi lesz a verseny menete?

A versenyen a bejelentkezés után egy szokásos nyitóbeszéddel indítunk, amely viszont nem a megszokott unalmas nyitóbeszédek közé fog tartozni! A nyitóbeszédben helyet kap az SZTE rektora, a Hiventures, az INPUT Program is.

Kedvcsinálónak egy rövid, de ütős keynote előadással kezdünk, ahol egy sikeres startuppertől hallhatnak a résztvevők egy tanulságos történetet, azzal kapcsolatban, hogy hogyan lehet egy ötletből valóság.

A lényeg viszont még csak most jön, ugyanis az ötletgazdák 1 percben pitchelik el az ötletüket a résztvevők előtt, majd egy szavazással döntik el, hogy melyik az a legjobb 15 ötlet, amelyen dolgozni fognak. Ezután e 15 ötletgazda/csapat csapattagokat gyűjt a csapattal még nem rendelkező résztvevőkből. Izgalmas, nemde?

Viszont a valódi izgalom ekkor kezdődik el. A csapatoknak 2+2 óra áll a rendelkezésükre, hogy az ötletet kidolgozzák és felkészüljenek a pitchre. Természetesen nem várunk egy teljes részletességgel kidolgozott terméket, csak a fő szempontokat, mint pl. ki a célközönség, miből lesz a pénz, de a pontos elvárásokat az eseményen fogjuk közölni.

A munka felénél egy startupper fog egy profi, de lebutított befektetői pitchet letolni, rámutatni, hogy mit miért és hogyan mondott, majd a résztvevők kérdezhetnek is tőle. Ezzel egy jó példát fognak látni arra, hogy hogyan kellene, hogy kinézzen a bemutatójuk.

A 4 óra lejárta után minden csapat bemutatja ötletét egy kockázati tőkebefektetőkből és üzleti angyalokból álló zsűri előtt. Az az egy biztos, hogy a nap legizgalmasabb része ez lesz! Én már nagyon várom!

Kik és miért szervezik?

Az eseményt a GYEEK Club, a Szegedi Tudományegyetem, az INPUT Program és a SzegedBoost szervezi elsősorban. Emellett számos szervezet és egyén tesz hozzá az esemény sikeréhez, de a lista túl hosszú lenne ahhoz, hogy itt felsoroljam.

Miért szervezzük? Számos oka van. Talán a legfontosabb, hogy az innovatív gondolkodású fiataloknak egy olyan kiugrási lehetőséget biztosítsunk, amelyet más nem biztosít számukra a környéken. Azt szeretnénk, ha Szegeden pezsegne a startup és tech élet. Ezt tapasztalatunk szerint alulról építkezve tudjuk a leghatékonyabban elérni, a megfelelő partnereket bevonva.

Csapatom a szabadidejét rakja bele a szervezésbe, azért, mert mindenki tenni akar, segíteni másoknak, emellett pedig ez egy nagyon jó fejlődési lehetőség is mindenki számára.

Miért érdemes jelentkezni?

Egy-egy ilyen esemény egész életeket változtathat meg és terelhet az adott személy számára megfelelő útra. A versenyen természetesen lesznek nyeremények, de úgy gondolom, hogy nem az a lényeg, hanem az, hogy itt olyan lehetőségek tárulhatnak az a résztvevők elé, amelyekre nem is gondoltak volna. Lehet, hogy az az ötlet, amelyen a versenyen dolgoztak üzletileg nem értékes, lehet, hogy nem az lesz a következő AirBnb vagy Uber, viszont, ha az adott csapatban meglátja egy befektető, egy üzleti angyal, vagy egy mentor a potenciált, akkor onnantól már csak kitartás kell a sikerhez. Amennyiben még ez sem történne meg, mindenkinek egy jó tapasztalás lehet, új gondolatokat ébreszthet, új tudást adhat, ahhoz, hogy sikeresek legyenek.

 

Karmann Roland | Szegedi INPUT TeK (Területi Koordinátor)