10+1 kérdés – pécsi startupokhoz – Fotelgazda

2018. október 13.

Folytatjuk 10+1 kérdés pécsi startupokhoz interjúsorozatunkat.  Ismerjétek meg Weisz Péter “Fotelgazdát”, akivel Kuczkó Anikó pécsi területi koordinátorunk beszélgetett.

1. Mi az ötletet/termék/szolgáltatás, amit kínáltok?

A FOTELGAZDA egy olyan web alapú szolgáltatás, ami lehetővé teszi a városi környezetben élők számára, hogy a fotel kényelméből, anélkül tartathassanak állatokat, növényeket, termeltethessenek minőségi háztáji élelmiszereket saját részre, hogy valójában kapálniuk vagy trágyázniuk kéne. Ezt megteszi helyettük az általuk kiválasztott családi gazdálkodó. A jószágok fejlődését és a tanyán történteket, pedig nyomon követhetik online.

2. Mikor kezdődött az ötletetek megvalósítása, és milyen fázisban vagytok most?

Az ötlet évekkel ezelőtt fogalmazódott meg bennem, de igazán 2017 decemberében kezdtem el dolgozni rajta és csapatot toborozni hozzá, miután részt vettem az INPUT program első pécsi meetupján. Most talán azt mondanám, hogy MVP fázisban vagyunk.

3. Kikből áll a csapat?

Csapat második tagjának tekintem az Input programtól kapott mentorunkat, vele indult minden. Ketten, két HR-es, kezdtük el rekrutálni a többieket. Először a grafikusunk csatlakozott, akinek óriási szerepe van abban, hogy itt tartunk. Mivel az már az elején világos volt, hogy ez a projekt nagyon komoly jogi hátteret igényel, így ezt sem bíztuk a véletlenre, egy igazi nagyágyút sikerült magunk mellé állítani, ma már, kis túlzással elmondhatjuk, hogy egy egész jogi osztályunk van. Az ő munkájuknak köszönhetően sikerült NAV és NÉBIH „kompatibilissá” tenni a rendszert. Nagyon jó lenne, ha egy olyan komoly fejlesztővel bővülne a csapat, aki a gamifikációban is jártas.

4. Melyik piacra készültök?

Alapvetően én az első pillanattól kezdve egy globális piacban kezdtem gondolkodni, de nyilván először itt helyben kellett elkezdjük az MVP tesztelését. Terveink szerint 2019 végére országos lefedettséggel büszkélkedhetünk. 2020-ban pedig reményeink szerint Fotelgazdáink már akár saját termesztésű, hidegen préselt extra szűz görög vagy horvát olíva olajjal locsolhatják salátájukat.

5. Mi a következő lépésetek?

Minél nagyobb traction. Minél több gazda és fotelgazda regisztrálása, kiszolgálása, tapasztalatot szerezhessünk, jöjjenek ki a rendszer gyerekbetegségei. HA ez megvan, jöhetnek a befektetők.

6. Vettetek-e részt startupoknak szóló programokban?

Az INPUT program meetupjain kivétel nélkül ott voltunk, a 3+1 lépés képzéseken szintén. Bármilyen hihetetlenül is hangzik, de húsz éves „hagyományos” vállalkozói tapasztalat után úgy éreztem, hogy sok impulzusra van szükségem, szükségünk ahhoz, hogy most először más módon közelítsünk meg egy üzleti vállalkozást. Részt vettünk a Creative Accelerator szegedi Creative Pitching Day versenyén, több előadást tartottam a Pécsi – és a Szegedi Tudomány Egyetem innovációs rendezvényein, jelentkeztünk és bekerültünk az INPUT sprint képzésébe, mindent csak azért, hogy minél több tapasztalatot szerezzünk.

7. Van-e befektetőtök vagy tervezitek-e a közeljövőben befektető bevonását?

Eddig saját forrásból finanszíroztunk mindent, de most eljött az ideje, hogy elkezdjünk azokkal a befektetőkkel tárgyalni, akiknek már egy ideje a radarján voltunk. Illetve további lehetőségeket is vizsgálunk. Eddig mindannyian másodállásban dolgoztunk ezen a projekten, de ahhoz, hogy időben elérjük a kitűzött mérföldköveket ez elengedhetetlen.

8. Segíti-e a csapatot mentor?

Ahogy korábban is mondtam, igazából már az első lépéseknél „fogta a kezünk”, és azóta is remekül érzi, hogy mikor kell egy kicsit felrázni a csapatot. Rengeteget segítséget kaptunk tőle saját, és az INPUT-os kapcsolati hálóján keresztül.

9. Van-e olyan támogató közösség a környezetetekben, akivel tapasztalatot tudtok cserélni?

Újra csak az INPUT programot tudnám kiemelni, azon belül is a pécsi területi koordinátort. Ez a csapat, és a körülötte felbukkanó helyi startup vállalkozások segítettek a legtöbbet, de nagyon sokat jelentett a PTE Institute of Transdisciplinary Discoveries Intézetének támogatása, illetve jelenleg tárgyalunk a Pannon Egyetem Georgikon karával egy együttműködési szerződés lehetőségeiről – ebben is nagy lehetőségeket látunk.

10. Mit jelent pécsi startupnak lenni? Mik a nehézségek/előnyök?

Pécs talán nem a legideálisabb hely pont a Fotelgazdának, a mezőgazdasági jellege és a vidék közelsége miatt. Illetve az is kihívást jelent számunkra, hogy innen, azon felhasználóink nézőpontjába helyezzük magunkat, akik Budapest vagy más még nagyobb, mondjuk nyugat-európai nagyvárosokban élnek, akár generációk óta.

+1 Mi az, amit ma már másképp csinálnátok?

Semmit, én hiszek abban, hogy minden okkal történik, mi ezt az utat kellett és kell, hogy bejárjuk.